• Projekt zdravé oči v škôlke

• Zdravé oči už v škôlke je program s celoslovenským pokrytím zameraný na preventívne merania zraku v materských školách. Skríningové merania zrakových parametrov realizujeme deťom od 3 do 6 rokov bezdotykovo autorefraktometrom, ktorý dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku. Rodičia často nedokážu u svojich detí rozpoznať začínajúce sa zrakové problémy, nevedia o tom, že majú predispozície na rozvoj rôznych porúch zraku, ktoré časom môžu ich život výrazne negatívne ovplyvniť. Pritom práve včasné diagnostikovanie týchto porúch je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčové.

Realizácia 10.01.2024

Naša materská škola sa zapojila do programu diagnostiky vývinových zrakových porúch u detí predškolského veku v materských školách – Zdravé oči už v škôlke.

Ide o meranie pomocou binokulárneho autorefraktometra Plusoptix.

Tento prístroj dokáže s vysokou mierou spoľahlivosti odhaliť existujúce alebo začínajúce vývinové poruchy zraku, ako napríklad  astigmatizmus, tupozrakosť či škuľavosť.

Ide  o poruchy, u ktorých iba včasné odhalenie umožní efektívnu liečbu a elimináciu. Čím neskôr sú vývinové poruchy zraku odhalené, tým sa znižuje šanca na ich úplné odstránenie a ich následky môžu pretrvávať následne počas celého života človeka.

Takéto poruchy sú, nielen pre rodičov, mnohokrát neviditeľné, nakoľko dieťa je schopné vytvárať si a využívať vlastné kompenzačné techniky, ktoré mu umožňujú normálne fungovať v známom prostredí. Problémy sa niekedy môžu prejaviť až príchodom do školy, kedy začína byť na zrak dieťaťa kladený väčší dôraz – dôraz na priestorové vnímanie, vnímanie hĺbky, ale aj celkovú prácu očí vo všeobecnosti. V tomto veku je však už pravdepodobnosť vyliečenia zrakovej poruchy veľmi malá až nulová.

Meranie,  dokáže s vysokou mierou presnosti určiť práve takéto existujúce alebo vyvíjajúce sa poruchy zraku. Prístroj Plusoptix je celosvetovo uznávaným prístrojom na meranie zrakových parametrov u detí predškolského veku.

Charakteristika merania:

• ide o neinvazívne bezdotykové meranie (dieťa sedí, meranie je robené zo vzdialenosti jedného metra)
            • meranie je bezbolestné
            • meranie nemá žiadne vedľajšie účinky a žiadne negatívne následky na zdravie dieťaťa
            • binokulárne meranie (obidve oči sa vyšetrujú súčasne)
            • meranie trvá iba niekoľko sekúnd
            • meranie prebieha v známom prostredí v materskej škôlke
            • prístroj má zvukové a svetelné efekty na prilákanie pozornosti dieťaťa
            • odborne vyškolený zamestnanec vyhodnotí meranie prístroja a výsledky merania a odporučí, či je potrebné ďalšie vyšetrenie dieťaťa u detského očného lekára

Realizácia merania nie je možná bez súhlasu zákonných zástupcov dieťaťa. Všetci rodičia, ktorí majú záujem o to, aby ich deti vyšetrenie absolvovali musia podpísať Informovaný súhlas. Bez tohto súhlasu nie je možné zrealizovať vyšetrenie.

Meranie je bezplatné, vďaka realizovanému projektu.  Prítomnosť rodiča pri meraní nie potrebná. Rodič bude informovaný o výsledkoch merania prostredníctvom Potvrdenia o screeningovom meraní, na ktorom budú uvedené výsledky merania, prípadne odporúčanie pre návštevu detského očného lekára.

• AKCIE NA NOVEMBER

• 6.11-10.11.2023- Korčuľovanie pre predškolákov(prihlásené deti)

16.11.2023- "Malí medici"- čo nám v škŕka v žalúdku pre predškolákov( lienky, sovičky, včielky)

21.11.2023- "Malí medici"- počítač ukrytý v mozgu- pre predškolákov( lienky, sovičky, včielky)